Сиренки

Продукти: 1ч.ч кисело мляко с една ч.л. хлебна сода, 1 яйце, 1/3 ч.ч олио, 1 ч.л. сол, 250 гр. сирене, 3 ч.ч брашно с 1 ч.л бакпулвер. Забърква се с продуктите лепкаво тесто, от което правим кръгли топки, които прищипваме от 4 страни. Поставяме ги в набрашнена тава в предварително загрята фурна на 230 градуса и печем 15 мин.

 

Милинки

Продукти: 1-1,5 кг. брашно, 1кубче мая или 2 пак. суха мая, 1/2 л. топло пр.мляко, 1 яйце, 3 суп.л. кисело мляко с 1/2 ч.л. хл. сода, 1 суп.л. олио, 1суп.л. сол и 1 ч.л. захар, 300 мл. вода. Замесваме меко и лепкаво тесто. След като втаса, се правят фитили и се режат на малки кубчета. Нареждат се в намаслена и набрашнена тава и отново оставяме да втаса. Заливаме ги със следната заливка: 125 гр. масло, 7-8 лъжички олио, 2 суп.л. галета или брашно и 1 ч.л. сол. Печем в предварително загрята фурна на 220 градуса около 30 мин.

 

Домашен кашкавал

В 5 л полузавряло прясно мляко се слага 10 гр. лимонтузу. Бърка се, за да се пресече. След това се добавят 7-8 капки мая за сирене и сол по 1 равна суп. лъжичка на литър мляко /в случая 5 лъжички/. Бъркането продължава непрекъснато още 15 мин. Сместа се изсипва в тензух и се оставя да се отцеди. като се притиска с дъска, както сиренето – до втвърдяване. Слага се в хладилника за 12 часа и е готов за консумация.

 

Плодова хрупкава пита

Продукти: 1 яйце, 1ч.ч. захар, 1ч.ч. олио, 3 суп.л. кисело мляко с 1 ч.л. хл.сода и 3 ч.ч. брашно. Всичко се смесва и се бърка с дървена лъжица. Разтила се повече от половината на равномерен пласт в правоъгълна намаслена и набрашнена тава. Върху него се разстила 1 конфитюрен буркан мармалад от сини сливи. Остатъкът от тестото се доомесва с около 1-1/2 ч.ч. брашно /да се получи твърдо тесто/, което стържем на едрото ренде върху мармалада /може да се сложат и натрошени орехи/. Пече се в предварително загрята фурна 180 градуса за около 20 -30 минути.

 

Панирани ябълки за закуска

Продукти: 3-4 средно големи ябълки, изчистени от семките и обелени, се нарязват на тънки кръгчета /около половин сантиметър/. Поръсват се от двете страни със захар кристална и се оставят да престоят, докато се приготви палачинковото тесто – 2-3 яйца, 1ч.ч. пр.мляко и 1/2 ч.ч вода, брашно колкото поеме и 1 ванилия. Потапяме парчетата ябълка и панираме в силно загрято олио. Консумира се топло.

 

Ябълков сладкиш без печене

Продукти: 3 големи ябълки, 50 гр. масло, 50 гр. пудра захар, 1 опаковка маслени бисквити, 50 гр. смлени орехови ядки и 1 ванилия. Маслото и захарта се разбиват до получаване на пухкава смес, прибавят се настърганите на едро ренде обелените ябълки, натрошените бисквити и смлените орехи. Ароматизира се с ванилията и се оставя в хладилник за около 2-3 часа.

Може да се гарнира с разбита със захар заквасена сметана и сладолед.

 

Торта с бишкоти /подходяща за горещите летни дни/

Продукти: 2 пакета бишкоти, 1 кофичка кисело мляко, 4 средно големи ябълки настъргани на ситното ренде, кората на 1 лимон и сока от 1/2 лимон, 1 ч.ч счукани орехи, 1 и 1/2 чаена чаша захар. Всичко се смесва и се получава гъст крем. Нареждаме бишкоти един ред в йенска висока правоъгълна форма, крем, бишкоти и т.н. като завършваме с крем. Слага се в хладилник за около 12 часа . Може да се поднася с топка сладолед; разбита заквасена сметана /1коф.заквасена сметана се разбива с 1/2 чаша пудра захар и щипка сол, за да стане по пухкава/ и всичко което е по вкуса Ви.

 

Сок от бъз

20 цвята бъз се заливат с 6 л. вода. Нарязва се 1-2 лимона с кората на малки парчета и се оставя да престои 24 часа. След това се прецежда и се слагат 1 кг. захар и 1 пак. лимонтузу. Бърка се докато се стопи захарта. Пълни се в бутилки и се прибира на хладно и тъмно място. За да се газира, може да се сложи в бутилките по 2-3 зрънца ориз.

 

Сладко от мащерка /подходящо за деца и възрастни при упорита кашлица и бронхити/

500 грама мащерка стръкове /при обилен цъфтеж/ се залива с 1 л. вряща вода. Престоява така около 10-15 мин. Прецеждаме през тензух като изстискваме добре билката. Слагаме 1кг и 200 гр. захар и варим на бавен огън до стопяване на захарта. Прибавяме 1 средно голям лимон, нарязан на парчета Варим още 20 мин. Престоява 12-15 часа. Вадим лимона и отново варим до необходимата гъстота. Още топло пълним в бурканчета от детско пюре и обръщаме с капачето надолу върху намокрена студена кърпа.

 

Сироп от магарешки трън

300 цвята /кошнички / слагаме в 6 л. вода и варим 90 минути. Престоява 24 часа захлупено. Прецежда се. Слага се захар /на 1 л. течност 1 кг. захар/. Пълни се в бутилки и се стерилизира за около 20 мин.

 

Бял мъж

Легендата за произхода на ястието е свързана с вярата, че Свети Петър е покровител на жетварите. Дори на Петровден той сам слиза на полето и жъне заедно със селяните. Затова на празника се работи до обяд, а после се празнува. В миналото основното, а често и единственото ястие на нивата е било сиренето. Според легендата, когато жътварите го наредили на трапезата си, за да нагостят Свети Петър, то се разтопило от горещината на петровското слънце. В народните представи тогава е най-топлото време на годината и петровското слънце може да размекне даже камъка.

Хората се притеснили, че няма с какво да нагостят Свети Петър. Тогава той ги успокоил, пресегнал се към близката нива, откъснал няколко класа жито, разтъркал ги между дланите си и те станали на хубаво бяло брашно. Гостът поръсил сиренето и се получила каша, която нарекли “Бял мъж”. Оттогава хората винаги поднасят това ястие на Петровден. Народът казва, че на този ден “Бял мъж се прави за бяло брашно и за бял хляб”.

 

За приготвянето му са необходими:

Бяло, прясно сирене (овче или краве) около 1 кг. Бучка масло или 200 гр. прясно мляко, 200 гр. бяло брашно, сол на вкус (прясното сирене е безсолно).

Приготвяне:
В сгорещен съд се разтопява маслото или се кипва прясното мляко. Добавя се натрошеното прясно сирене и се бърка непрекъснато с дървена лъжица до стопяването му във вид на течност. Добавя се по малко брашното и бъркането продължава до извиране на водата и сгъстяване на ястието, до степен да се отлепя от стените на съда. След изстиване ястието допълнително се сгъстява.

Полученият „Бял мъж“ се яде с хляб или с петмез и мед.

 

Традицията повелява всяка година по това време да се възпроизведе този първичен кулинарен обряд, за да бъде реколтата такава, каквато е била, когато свети Петър е приготвил храната за първи път.

Днешното ястие “Бял мъж”, обредно приготвено на Петровден, има характер на кулинарна магия, насочена към плодородието и хляба.

На Петровден свършва и двуседмичният Петров пост и се отговява с тазгодишно „петровско пиле”- жертва за светеца. Предпочита се да е първото петле за годината.