Рибно предястие

 

Продукти и начин на приготвяне:  От обезкостена риба (толстолоб, шаран, сом, бяла риба) – гръбнака, главите, всичко се сварява и изчиства месото от костите. Полученото чисто месо се овкусява с черен пипер, сол,nчервен пипер, девесил, магданоз, 2-3 скълцани скилидки чесън, 1 глава кромид лук настъргана, кисели краставички-настъргани на едро. Всичко се обърква и се запича с малко мазнина във фурната.

Може да се консумира с чеснова майонеза или лютив доматен сос.

Риба с яйца

 

Продукти: 1 риба (около 1,5 кг.), растително масло – 200 гр., 6-7 яйца (зависи от големината на рибата),  2 с. л. кисело мляко, ½  ч. л. сода за хляб, 2 скилидки чесън.

Начин на приготвяне: Рибата се разтваря през гърба, посолява се и се поставя в предварително обилно намазана с мазнината тава. Изпича се във фурна.

В дълбока купа се разбиват яйцата с киселото мляко, содата и счукания чесън. С така приготвената смес се залива изпечената риба. Отново се запича във фурната.

 

 

Рибена чорба по байкалски

 

В съд с вода се нарязват на ситно 2 – 3 глави кромид лук и добре се сваряват. Прибавя се 1 червен домат (без люспи), сол на вкус, 30 гр. растително масло, 2 – 3 клончета девесил, според вкуса – малко добре разтрита чубрица. Бульонът се вари 10 – 15 минути, след което се прибавя рибата (сом, бяла риба).

След като се свари, рибата се изважда с решетъчна лъжица, обезкостява се и отново се прибавя към бульона. Чорбата се застройва с половин бурканче кисело мляко, 5 яйца – добре разбити и се подправя с лимонена киселина или домашно приготвена киселина от сварени зелени джанки. При сервиране чорбата може да се подправи със смлян черен пипер (в миналото, според местните рибари, най-вкусна е рибената чорба с дунавска вода).

 

 

Пресол от пържена риба

 

Изпържва се добре в растителната мазнина рибата и се поставя в съд с топла вода, подсолена на вкус.

В растителната мазнина се изпържва 1 – 2 средно големи домата, без люспи и се прибавят в съда с рибата.

Опичат се 5-6 червени или зелени чушки, обелват се, нарязват се и се прибавят към рибата (през зимата може да се приготвя и със сушени чушки, които се опарпорват на жарава).

 

 

Пресол от печена риба

 

Продукти: риба, зелени и червени чушки (може и сушени), девесил. Поставя се вода в подходящ съд. Към нея се прибавя предварително изпечената на жар риба. Към това се прибавят печените чушки, печените и обелените от люспите домати. Две лъжици брашно се запържват в 100 гр. растителна мазнина, разрежда се с част от бульона и се изсипва в съда с рибата. Подправя се на вкус със сол и се ароматизира с девесила.

 

 

Печена риба на шиш

 

Продукти: бяла риба, скумрия или чига. Предварително изчистената и изцедена от водата риба се посолява на вкус. Набожда се на шиш – дървен или метален, и се пече върху предварително подготвена жар.

Така изпечената риба се подправя по желание с чесновата подправка, характерна за този край.

 

 

Чеснова подправка

(за печена и пържена риба)

 

Една глава чесън се изчиства, посолява се и се счуква заедно със стрък пресен девисил много добре в подходящ съд. На тънка струя към чесъна се прибавят при непрекъснато разбиване 2 – 3 с.л. олио. Към тази смес се прибавя 1 – 2 с.л. кисело мляко. С така приготвената вкусна и ароматна подправка се залива парчето пържена или опечена риба.

 

Рибни кюфтенца

Продукти: Каймата се приготвя от толстолоб, към  каймата се прибавя: сол, ситно нарязан магданоз, девесил, 3 – 4 скилидки скълцан чесън, 1 глава настърган лук, 2 филийки сух хляб, 2-3 яйца, ½ ч.л.черен пипер.

Начин на приготвяне: Всички продукти се омесват хубаво и се оставят да престоят в  хладилника 2 – 3 часа.

Оформят се малки топчета, които се овалват в галета и се пържат в нагорещена мазнина.

Консумират се с чеснова майонеза.