Пет дни в габровски села гостуваха участници в „Приеми ме на село“
От 15 до 19 юли младежи от Габрово, Севлиево и София гостуваха на читалищата в селата Донино, Стоевци и Новаковци.
С Дневния лагер започна единадесетата година на инициативата на Община Габрово „Приеми ме на село“, чиято основна цел е да върне младите към корените им, да възроди интереса и любовта към селото и да популяризира българското културно наследство.
Първият ден на участниците премина в село Донино, с домакинството на НЧ “ Христо Ботев – 1929 г.“. Младежите се разходиха до една от забележителностите на селото – вековно, ударено от гръм дърво, където всяка година местните жители правят водосвет и вярват, че този ритуал ги пази от природни бедствия и злополуки. Участниците в „Приеми ме на село“ посетиха и кравефермата в Донино и опитаха произведените там продукти – сирене и кашкавал.
В горещия следобеден ден, младежите имаха възможността да помогнат с боядисване на мебели в сградата на читалището и да се научат да плетат на две куки.
В края на гостуването в Донино, всички момичета и момчета получиха подарък – книжка с автентични рецепти от габровския край и разбира се, бяха нагостени с прочутия щирник на бабите от селото.
Вторият ден премина в гостоприемното село Стоевци, което години наред активно се включва в инициативата „Приеми ме на село“. Тук младежите имаха две много интересни срещи. Първо отидоха при пчеларя дядо Христо Кунчев, който подробно им разказа за пчеларството, което се оказа един много труден занаят, изискващ знания и отдаденост. Най-смелите момичета от групата облякоха защитна екипировка и видяха съвсем отблизо как се произвежда меда.
Следваща среща на младежите бе с 83-годишния дядо Продан, който ги очакваше в дома си – опалил пещта и замесил тестото за вкусни пърленки. Там всеки, който желаеше, можеше да си разточи тестото и да оформи пърленка, която дядо Продан майсторски мяташе в пещта. А единодушно беше мнението, че вкусът на топла пърленка от пещта, с масло и сиренце, е неповторим.
Следващите три дни младежите изкараха в село Новаковци – първото село – участник в „Приеми ме на село“. Опитните домакини от читалището в село бяха подготвили разнообразна програма – викторина за българските традиции, уроци по бродиране на шевици и плъстене на вълна, приготвяне на домашно кисело мляко и сирене. Оказа се, че голяма част от младежите се занимават с фолклор – две от момичетата пеят народни песни, а други – участват във формации за народни хора. И заедно с певческата група към читалището, младите хора три дни огласяха с песни и танци селото.
Въпреки горещините, момчетата и момичетата успяха да окажат ценна помощ на село Новаковци – прибрани и подредени бяха дървата в читалището, боядисаха парапета на моста и мебели в читалището, почистиха и маркираха пътя в селото.
Петте дни преминаха много бързо и както повечето от участниците споделиха – има още много какво да се види, опита и научи в нашите села.
А „Приеми ме на село“ продължава от 29 юли до 4 август, когато, заедно с младежи от Габрово, ще посрещнем в село Гергини 10 деца и младежи с български корени, живеещи в Румъния.