Българските традиции и история опознаваха участниците в Академия „Приеми ме на село“ 2019
През месец септември младежи от Габрово, София, Стара Загора, Тетевен, Кърджали и Варна станаха част от каузата за опознаване и съхраняване на българската култура и история в инициативата на Община Габрово – Академия „Приеми ме на село“.
Седма поредна година „Приеми ме на село“ дава възможност на деца и младежи от цялата страна да се докоснат до националните ни традиции, обичаи и занаяти там, където те са съхранени в най-автентичен вид – в българското село.
През 2019 г. домакин на Академия „Приеми ме на село“ бе малкото селце Съботковци, в което „внучетата назаем“ живяха една седмица и споделяха „селския живот“ с местните жители. Но освен неповторимата „селска атмосфера“, Академията предложи на участниците разнообразни предизвикателства, свързани с нови знания и с практически дейности, в които всичко премина през ръцете и сърцата на младите хора.
В програмата на Академия „Приеми ме на село“ 2019 много неща се случиха „за първи път“.
За първи път в „Приеми ме на село“ бе включена темата „българска история“. По покана на Община Габрово, млади хора от Сдружение „Българска история“ предадоха на участниците своите вдъхновяващи „Уроци по родолюбие“. Защото наред с културното наследство, нашата история от близкото и далечно минало, ни дава много поводи да се гордеем, че сме българи!
Една народна мъдрост гласи „Дай на човек една риба и той ще яде един ден. Научи го да лови риба и той винаги ще има храна.“ За първи път в „Приеми ме на село“ бяха включени и уроци по риболов на рибарника в село Кметовци. И то с въдици, които сами си изработиха младежите в Академията! И защото е за „първи път“ риболовът бе изключително успешен!
Българският фолклор бе едно от направленията в Академия „Приеми ме на село“, което предизвика голям интерес у младите хора, благодарение на интригуващата лекция на доц. д-р Ангел Гоев за вярванията, обредите и символиките, свързани с българския бит и традиции; емоционалните уроци по народни танци с Лъчезар Захариев и потапящата ни в друго време възстановка на обичая „Седянка“ с бабите от село Съботковци.
За поредна година една от най-атрактивните дейности в „Приеми ме на село“ бе свързана с първите уроци на участниците за усвояване на традиционни български занаяти. В Етнографския музей на открито „Етъра“, под вещото ръководство на майсторите, младежите станаха занаятчии за един ден. По свой избор, всеки участник имаше възможността да опита занаят в автентичните работилнички по дърворезба, грънчарство, иконопис, изработка на музикални инструменти, гайтанджийство, мутафчийство, плъстене.
А с подкрепата на възрастните хора в село Съботковци, младите хора направиха домашна лютеница, кисели краствички, браха грозде, запознаха се процеса на производство на домашни млечни продукти от крави и овце във ферма „Боженски чифлик“, а някои дори пояздиха и кон…
И отново за първи път – Община Габрово се довери на младите родолюбци от проект „Околобългарско“ и повери на тях задачата да открият и покажат добрите примери, да вдъхновят и мотивират младите хора да останат в България, като запечатат на лента емоцията на Академия „Приеми ме на село“ 2019!
В последната вечер на Академия „Приеми ме на село“, пред жителите на село Съботковци и кмета на Община Габрово г-жа Таня Христова, участниците представиха с много вдъхновение, креативност и любов своята „селска седмица“ – това, което са видели и научили; това, което е докоснало сърцата и душите им и това, заради което са се почувствали горди, че са българи.